Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Філоксера – карантинний шкідник винограду

Дата: 30.05.2024 10:22
Кількість переглядів: 146

Фото без опису

Фото без опису

Філоксера - найнебезпечніший шкідник винограду, яка живе тільки на виноградній рослині. Батьківщиною є Північна Америка, звідки вона була завезена в Європу. В Україні трапляється в Криму, південних та західних областях.
Виноградна філоксера - це попелиця зеленувато-жовтого кольору, ледь видима неозброєним оком. Відомі дві основні форми шкідника: коренева та листова, або галова. Ураження кореневою формою філоксери відбувається наступним чином. Личинка проколює хоботком тканину кореня або штамба. У місце уколу зі слиною виділяються ферменти, що сприяють перетворенню білків, жирів і вуглеводів клітини у форму, найбільш доступну філоксері. Таким чином, руйнується велика кількість клітин, що входять до складу тканин.

Коренева філоксера розмножується надзвичайно інтенсивно. Протягом року за один підземний цикл, що включає і період відкладання яєчок, розвивається кілька поколінь з численним потомством, яке накидається на молоде мичкувате, а також старше коріння, висмоктує з нього воду і поживні речовини. Внаслідок цього на мичкуватому корінні виникають пухлини (нодозії), а на старшому корінні — нарости (туберозії).

Листова філоксера не розвивається на європейських сортах. Вона живе лише на підщепних лозах і на деяких сортах гібридів - прямих виробників. У місцях, де личинки присмоктуються до листків, з нижнього боку утворюються здуття, що звуться галами, в яких личинки розвиваються. При дуже сильному зараженні насаджень шкідником, гали з’являються на стеблі, вусиках, черешках листків. Ураження філоксерою призводить до того, що виноградний кущ погано росте, слабо плодоносить, сильно хворіє і, зрештою, гине.
Методи боротьби. Радикальний метод боротьби з філоксерою полягає в тому, що при виявленні її на винограднику повністю викорчовують усі кущі в осередку та в оточуючій його карантинній зоні. Хімічним способом боротьби з кореневою філоксерою є фумігація ґрунту спеціальними препаратами (фумігантами). На даний час цей спосіб не застосовується. Проти листової форми філоксери застосовують Актелік, Конфідор, Вертимек та інші інсектициди. Першу обробку проводять на початку розпускання бруньок і до розпускання на пагонах другого й третього листків, другу – в період розпускання на пагонах 10-12-го верхівкового листка. Найефективнішим і найбільш поширеним способом захисту від філоксери є вирощування винограду на філоксеростійких підщепах.

Головне управління Держпродспоживслужби
в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора