Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Бережіть бджіл

Дата: 22.02.2023 16:27
Кількість переглядів: 136

Фото без опису

Сьогодні майже кожен хто має хоч клаптик землі намагається отримати якнайбільший врожай і для цього нерідко використовує пестициди, часто не дотримуючись при цьому основних правил застосування таких препаратів. Чим завдає шкоди довкіллю. Під час такого безконтрольного використання в основному і трапляються прикрі випадки отруєння бджіл. Бджоли в свою чергу посідають далеко не останнє місце в підвищенні урожайності сільськогосподарських культур.

Так як же зробити так , щоб і врожай був добрий і щоб не нашкодити пасікам?

Коротко зупинюся на основних правилах  застосування пестицидів та вимогах до утримання пасік.

Отже, що повинен знати користувач с/г угідь, застосовуючи засоби захисту рослин?

- за три доби до початку обробки через засоби масової інформації (радіо, преса, телебачення, подвірні обходи, територіальні громади та інші засоби інформації) попередити про це власників пасіки, яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблювальних площ;

- повідомляти дату обробки, територію і культури, що будуть оброблятися, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, і вказівку щодо часу ізоляції бджіл;

- обробки проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години;

- обробки проводити в фазу бутонізації до цвітіння медоносних культур;

- при авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;

- допускати до робіт, пов'язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск;

- застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в "Перелік препаратів, дозволених до використання в Україні" та Доповнення до нього;

- додержуватися регламентів зберігання, транспортування та застосування пестицидів.

- всі проведені хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування.

Що повинен знати пасічник?

Пасіки розміщують у благополучній щодо заразних хвороб бджіл місцевості, у сухих, освітлених сонцем, захищених від вітрів місцях, на відстані не ближче 500 м. від шосейних доріг і залізниць, пилорам, високовольтних ліній електропередач, не менше 1 км від тваринницьких і птахівницьких будівель. Відведення земельних ділянок для розміщення такої пасіки необхідно погоджувати з органами державного управління з питань ветеринарної медицини і місцевими органами влади.

При розміщенні пасіки на присадибній ділянці (подвір'ї) огорожа повинна бути заввишки не менше 2,5 м для підвищення рівня льоту бджіл. Пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах один раз в рік заснування пасіки.

Власник пасіки зобов'язаний поставити пасіку на облік в органах місцевого самоврядування за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у органах місцевого самоврядування, на території якої прибули на кочівлю.

Реєстрація пасік в Здолбунівському управлінні ГУ ДПСС проводиться на підставі заяви фізичної чи юридичної особи незалежно від форми власності. У заяві про реєстрацію пасіки зазначаються назва та адреса заявника, кількість бджолосімей. Під час реєстрації пасік проводиться їх обстеження державною установою ветеринарної медицини. Здолбунівська державна лікарня ветеринарної медицини в 30-денний термін видає заявнику ветеринарно-санітарний паспорт пасіки, що засвідчує факт її реєстрації. При зміні назви чи адреси пасіки її власник повинен проінформувати про це управління Держпродспоживслужби протягом 10 днів.

Для перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур по території адміністративного району або за межі області, власнику пасіки необхідно отримати в Здолбунівській лікарні ветеринарної медицини, ветеринарне свідоцтво за формою №1. До перевезення на медозбір бджолосім'ї підлягають на місці клінічному дослідженню, профілактично-лікувальним обробкам з одночасним лабораторним дослідженням матеріалу з пасік, а вулики - дезінфекції і дезакаризації. Ці роботи мають бути завершені за 5 днів до відправлення.

Після прибуття в район медозбору для запилення, бджоляр зобов'язаний пред'явити в лікарню ветеринарної медицини ветеринарне свідоцтво і ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.

При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території громади, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, власник пасіки зобов'язаний ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. А у випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб.

 

Що робити пасічнику якщо виникла підозра на отруєння бджіл пестицидами?

З метою впорядкування та узгодження дій при підозрі отруєння бджіл, під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами, необхідно проводити наступні заходи:

1. При підозрі на отруєння бджіл, власник звертається з обґрунтованою заявою до органів місцевого самоврядування (міська, селищна територіальні громади, старостат), поліції. Які інформують постійно діючу комісію при міській чи селищній ТГ  « щодо випадків отруєння бджіл»,  Склад комісії формується з представників: територіальної громади – голова комісії, представників Держпродспоживслужби , депутатів територіальних громад, власника пасіки, користувача (-ів) сільськогосподарських угідь, що знаходяться на відстані до 10 км від пасіки.

2. В максимально короткі строки (не пізніше 24 годин) за ініціативою голови комісії, проводиться обстеження пасіки з метою засвідчення факту загибелі бджіл та комісійний відбір зразків, а саме:

- бджіл, які загинули та шматочок стільника (15 см х15 см) з свіжо принесеним нектаром, квітковим пилком та медом. У кожний відібраний зразок вкладають листок з написом часу та дати відбору, засвідчені підписами членів комісії та направляють на проведення дослідження в акредитовані лабораторії.

- зразки рослин та ґрунту відбирають по діагоналі поля в 7-10 точках з однаковою відстанню між ними, вкладаючи листок з написом часу та дати відбору, засвідчені підписами членів комісії.

3. За результатами проведеної роботи, члени комісії складають акт та оформляють супровідні документи на відібрані зразки (підмор, продукти бджільництва, рослини, ґрунт, тощо).

4. Зразки відібраних проб підмору бджіл та продуктів бджільництва разом із супровідними документами для дослідження власником пасіки направляють в акредитовані лабораторії. Термін доставки проб не повинен перевищувати 1-2 доби від часу відбору при умові зберігання та доставки в холодильнику або термосі з льодом.

5. Зразки відібраних рослин разом із супровідними документами, власник пасіки направляє у контрольно-токсикологічну лабораторію за місцем розташування.

6. У випадку підтвердження загибелі бджіл від отруєння пестицидами, власнику пасіки із відповідними підтверджуючими документами слід письмово звернутися до відповідача про добровільне відшкодування збитків.

Якщо відповідач не погоджується на добровільне відшкодування збитків, передати справу до суду у встановленому законодавством порядку. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

 

 

 Головний спеціаліст відділу

 безпечності харчових продуктів

 та ветеринарної медицини

 Полтавського районного

 управління Головного управління

 Держпродспоживслужби

 в Полтавській області 

Микола Фучко


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора