ПРОБАЦІЯ: можливість до змін
Упродовж останніх років наша країна впевнено крокує шляхом глибоких і структурних реформ, які стають основою для підвищення добробуту та рівня життя громадян України. Головною метою є безпека суспільства та створення умов для знищення рецидивної злочинності, спрявши зменшенню кількості осіб у місцях позбавлення волі, забезпечення виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства.
Пробація стала альтернативою тюремного ув’язнення, яка подолала великий шлях дійшовши до України, істотно вплинула на кримінальне право та методи роботи зі злочинцями.
Головною метою стало забезпечення виконання покарань без позбавлення волі, аби мотивувати правопорушника до змін, а головне – створити всі умови за яких він буде жити, не вчиняючи нових злочинів.
Так, вісім років тому, 5 лютого, було прийнято Закон України "Про пробацію", у якому чітко зазначається, що пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону про засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
У працівників пробації змінився підхід до роботи, вони не лише здійснюють контроль за поведінкою засуджених, але й займаються соціально-виховною роботою. До кожного суб’єкта свій підхід, визначають криміногенні потреби, які призводять до скоєння злочинів та допомагають у їх вирішенні. Не стоять осторонь і партнери пробації: лікувальні заклади, працівники поліції, органи місцевого самоврядування, служба у справах дітей, відділ надання соціальних послуг, волонтери у вирішенні життєвих проблем суб’ктів пробації.
В результаті проведеної роботи персоналом пробації до суспільства повернеться повноцінна людина, яка розпочне працювати, створить сім’ю, не порушуватиме законодавство тощо.
Начальник Полтавського районного сектору №2
філії Державної установи “Центр пробації”в Полтавській області
майор внутрішньої служби
Ірина ЯНЕНКО