Департамент соціального захисту населення поширює важливу інформацію для сімей, які виховують дітей з інвалідністю
Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, 03 грудня визначено Міжнародним днем людей з інвалідністю, який, в першу чергу, покликаний підкреслити важливість сприяння інтеграції осіб з інвалідністю в суспільне життя, а також акцентує увагу на пріоритетності забезпечення соціального захисту цієї уразливої категорії населення.
Питання надання соціальних гарантій, доступності соціальних та реабілітаційних послуг особам з інвалідністю, а особливо дітям, перебуває на постійному контролю Департаменту соціального захисту населення та визначено пріоритетом діяльності обласної системи соцзахисту.
Станом на 01.11.2022 року в області 5 384 дітей з інвалідністю отримують щомісячну державної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років та надбавки на догляд на загальну суму 17 млн. грн.
Вже третій рік поспіль, в рамках реалізації Комплексної програми соціального захисту населення, як дієвого інструменту підтримки уразливих категорій на рівні області, забезпечено виплату грошової допомоги сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю підгрупи А.
Органами соціального захисту населення постійно ведеться облік кожної сім’ї, в якій виховується діти з інвалідністю підгрупи А, тому додаткове звернення та подання будь-який документів не потрібно. Протягом листопада, органами соцзахисту забезпечено проведення всіх необхідних розрахунків на підставі наявних баз даних. В поточному році, 28-30 листопада, таку допомогу отримали 709 сімей на загальну суму понад 2 млн. грн.
Водночас, звертаємо увагу батьків дітей з інвалідністю, які потребують реабілітації, щодо наступних шляхів отримання таких послуг.
-
В Полтавській області діє 5 центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, які розташовані в містах Полтава, Кременчук, Миргород, Лубни та Гадяч. Варто відмітити, що в за поточний рік, центри надали послуги з реабілітації для понад 1100 дітей з інвалідністю, з яких майже 100 - з числа внутрішньо переміщених осіб. Для отримання реабілітаційних послуг в зазначених центрах, необхідно звернутися до уповноваженого органу соціального захисту територіальної громади за місцем проживання. Послуги надаються безкоштовно.
-
За державною програмою «Реабілітація дітей з інвалідністю» (затверджена Постановою КМУ від 27.03.2019 р. №309), дитина з інвалідністю може отримати направлення на проходження курсу реабілітації в одному із 121 реабілітаційного закладу в Україні, які мають відповідну ліцензію на медичну практику.
Зазначене направлення надається відповідно до медичних показань в обсягах визначених індивідуальною програмою реабілітації, яка оформлюється лікарсько-консультативною комісією, зокрема при встановленні інвалідності.
Батьки чи законний представник дитини з інвалідністю вільні у виборі закладу для проходження реабілітації, з переліком яким Ви можете ознайомитись на сайті Мінсоцполітики за посилання http://surl.li/dvaxh.
Наголошуємо, що послуги з реабілітації надаються БЕЗКОШТОВНО в межах граничної вартості реабілітаційних заходів для однієї дитини, та визначаються за ступенем обмеження життєдіяльності і не можуть перевищувати:
- для дітей з І та ІІ ступенем обмеження – 16 тис. гривень;
- для дітей з ІІІ ступенем обмеження – 25 тис. гривень.
Якщо Ваша дитина потребує реабілітаційних послуг, Ви можете звернутись із відповідною заявою та пакетом документів до уповноваженої особи з питань соціального захисту територіальної громади за місцем проживання.
-
Додатковим важливим напрямом реабілітаційного процесу, є забезпечення дітей з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації.
Відповідно до медичних показань, визначених індивідуальною програмою реабілітації, в рамках державної програми діти з інвалідністю безоплатно забезпечуються допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації).
До технічних засобів реабілітації (ТЗР), зокрема, належать: ортези на верхні та нижні кінцівки, ортези на хребет, протези верхніх та нижніх кінцівок, ортопедичне взуття, ходунки, крісла колісні, столи-парти, стійки-парти, вертикалізатори, стінки шведські, бруси.
Не менш важливо, що окрім ТЗР, передбачено механізм виплати компенсації за самостійно придбані батьками для дитини з інвалідністю по зору або слуху спеціальні засоби спілкування, орієнтування та обміну інформацією (мобільний телефон, планшет, аудіоплеєр, годинник).
Батьки або законні представники дитини з інвалідністю самостійно обирають постачальника ТЗР серед підприємств, які займаються їх виготовленням, постачанням та ремонтом.
З переліком таких підприємств можна ознайомитись на сайті Мінсоцполітики за посиланням http://surl.li/badgq.
Для забезпечення дитини з інвалідністю тимчасовими засобами реабілітації, батькам або законному представнику необхідно звернутися із відповідною заявою до уповноваженої особи територіальної громади за місцем проживання або управління соціального захисту населення в містах обласного значення. Також документи можна документи через електронний сервіс
https://ek-cbi.msp.gov.ua/
Підсумовуючи, хотілося б відмітити, що забезпечення комплексного підходу в питанні соціального захисту та надання реабілітаційних послуг особам та дітям з інвалідністю дозволяє максимізувати інтеграційні процеси та адаптацію зазначеної уразливої категорії до повноцінного суспільного життя.
Директор Департаменту соціального захисту
населення Полтавської ОВА Людмила КОРНІЄНКО