Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Спека набирає обертів!

Дата: 28.07.2022 14:00
Кількість переглядів: 195

Фото без опису

 

Спека на Полтавщині набирає обертів, прогнозується підвищення температури повітря до +28-35 градусів. Це складний період для всіх, у кого погіршується самопочуття за високої температури повітря. Почастішали випадки раптової смерті людей працездатного віку (40-60 років) як вдома, так і на роботі, під час виконання посадових обов’язків та виробничих завдань.

У зв’язку з цим роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників, а також відкоригувати час роботи працівників у спекотні дні.

Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте верхньою межею температури на постійних робочих місцях, де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше двох годин поспіль, є температура +28 ºС. Робота при температурі повітря більше +37 ºС належить до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.

Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування систем кондиціювання, застосування жалюзі або світловідбивальних плівок на вікнах, максимальне використання природної вентиляції, використання спеціального одягу та засобів захисту.

Для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг із натуральних тканин. В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Гарно втамовує спрагу холодний чай. Для смаку можна додати м’яту, лимон або імбир. Такий цілющий напій задовольнить потребу в рідині і допоможе легше перенести спеку. А ось холодну воду пити не рекомендують.

Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму із потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочнокислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів. Пити слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше +30 ºС і виконанні робіт середньої тяжкості потрібно вживати не менше 0,5 літра рідини на годину – приблизно одну склянку кожні 20 хвилин.

Крім того, для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму фахівці рекомендують вживати фрукти й овочі. Проте всі ці заходи є недостатньо ефективними при роботах на відкритих територіях. Тому слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. При роботах на відкритій місцевості, температурі повітря +35 ºС і вище тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин із наступною тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджених приміщеннях.

Згідно із підпунктом 8 пункту 3 розділу 4 Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 № 1240, відпочинок працівників у полі дозволено тільки у спеціально відведених місцях, які повинні бути обладнані добре помітними віхами вдень і освітленими ліхтарями в темний період доби. Не дозволено відпочивати під машинами, у кабіні машини під час роботи двигуна, серед поля, у копицях тощо.

Місця відпочинку рекомендовано облаштувати ємностями з питною водою та спеціальними навісами для захисту від сонця.

В охолоджуваних приміщеннях, аби уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря +24-25 °C.

Сумарна тривалість робіт при температурі більше +28 ºС не повинна перевищувати 4-5 годин на зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

Усім відомі прості правила поведінки в спекотну погоду: носити головний убір і сонцезахисні окуляри, захищати шкіру сонцезахисним кремом, вдягати світлий одяг із натуральних тканин. Проте не зайвим буде врахувати ще кілька простих, але корисних порад:

  1. Відмовтеся від алкоголю в спеку. Міцні напої спотворюють ваші відчуття, сприйняття реальності, й ви можете непомітно перегрітися або зневоднитися.
  2. Не носіть відкритий одяг. Короткі шорти й майки не дуже корисні в спеку, особливо якщо вони виготовлені з синтетичної тканини. Щоб уникнути перегріву, під прямими променями має бути мінімум площі тіла. Краще віддати перевагу вільним сорочкам із натуральної тканини. А ось взуття навпаки краще носити відкрите.
  3. Не приймайте дуже холодний душ у спеку. Різкий контраст температури води і повітря – це дуже серйозне навантаження для серця й судин. Нехай вода буде лише ледь теплою.

 

Страховий експерт з охорони праці Диканського відділення

управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

у Полтавській області Сергій Тобота

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора