Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Що робити, якщо директора підприємства мобілізували

Дата: 01.04.2022 11:15
Кількість переглядів: 294

В умовах воєнного стану, який діє на території України з 24 лютого цього року, особливої актуальності набуває питання щодо оформлення відсутності на роботі працівника, якого призвали у зв'язку з мобілізацією, на особливий період. При цьому, ще з більшим викликом стикається підприємство у разі, якщо мобілізували керівника (директора).

Слід зазначити, що вказане питання вирішується шляхом покладення обов'язків директора на іншу особу.

Декілька варіантів оформлення покладення обов'язків директора на іншу особу:

1) Тимчасове виконання обов'язків директора його заступником або іншою особою, уповноваженою на виконання обов'язків директора рішенням власника, або ж загальних зборів учасників та т.п. (у разі якщо це передбачено установчими документами підприємства) –

В установчих документах підприємства може бути прописано, хто саме під час відсутності директора внаслідок його мобілізації, повинен виконувати обов'язки останнього, чи наявне у директора право видавати довіреність на здійснення тих чи інших повноважень від його імені, на час його відсутності. Крім того, в установчих документах може бути прописано, що особу, яка буде виконувати обов'язки директора на час відсутності останнього визначає власник, або загальні збори учасників та т.п.

Тобто самим ідеальним є варіант, коли відповідь на питання: “Що робити, якщо директора підприємства мобілізували?”, міститься в установчих документах підприємства, а до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань включено відомості про декількох підписантів, які мають право діяти в інтересах підприємства без довіреності, зокрема, здійснювати відповідні повноваження директора в разі відсутності.

В такому разі видається наказ, в якому розписується працівник, який буде виконувати функції директора. Одночасно, бажано щоб у посадових інструкціях, трудових договорах працівників, які можуть тимчасово заміняти директора, було прописано можливість такої ситуації (виконання обов'язків директора на час його відсутності). При цьому, в такому випадку (заступник директора як штатна одиниця) доплата за виконання функцій директора не проводиться, оскільки виконання таких обов'язків передбачається у посадових інструкціях, трудових договорах працівників.

Якщо ж ці функції не передбачені його посадовою інструкцією, а працівник наказом по підприємству призначений тимчасовим виконувачем обов'язків, то йому згідно з Роз'ясненнями Держкомітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 року № 30/39 виплачується різниця в окладах.

Крім того, якщо виконання обов'язків директора y випадку його тимчасової відсутності не передбачено посадовою інструкцією працівника, то треба отримати згоду працівника на тимчасове виконання функцій директора.

Необхідно звернути увагу, що у разі відсутності заступника та поряд з наказом про призначення особи, яка виконуватиме його (директора) обов'язки на час його відсутності, слід видати довіреність для представлення інтересів підприємства у правовідносинах з третіми особами. Без довіреності від імені підприємства може діяти тільки та особа, яка зазначена в ЄДР як підписант.

Проте, бажано щоб до ЄДР були включені відомості про інших осіб, які, окрім директора, можуть без довіреності діяти від імені підприємства. Це зніме багато питань, коли часу на реагування на відповідну ситуацію критично не вистачатиме.

Також, слід не забувати про необхідність оформлення електронного цифрового підпису нa іншого працівника.

2) Тимчасово призначити на період відсутності директора іншу особу за строковим трудовим договором (наприклад, якщо на підприємстві немає співробітників, окрім директора) –

Можливо також прийняти нового працівника, згідно за строковим трудовим договором, нa посаду директора. В наказі, трудовому договорі слід вказати, що працівник приймається “на період неможливості виконання обов'язків директором у зв'язку з мобілізацією останнього”.

Крім того, в день до початку роботи нового працівника слід подати до ДПС “Повідомлення про прийняття працівника” та вжити інших заходів, необхідних для виконання обов'язків директора, як це описано у попередньому пункті (оформлення довіреності, електронних ключів та т.ін.).

3) Представництво інтересів підприємства у правовідносинах з третіми особами на підставі довіреності на виконання окремих дій (наприклад, укладення договорів).

Одним з можливих варіантів є видання довіреності третій особі на виконання окремих дій, що входять до кола повноважень директора. Проте, слід врахувати, що всі функції директора не можуть бути передані довіреністю. Цей спосіб передання повноважень директора використовуйте для здійснення представництва перед третіми особами. Однак замінити директора в межах трудових відносин з працівниками і для вирішення інших внутрішніх питань підприємства така особа не зможе.

Відтак, відповідно до вищевикладеного, питання про передачу всіх (частини) своїх повноважень директор може вирішувати лише в межах, визначених власниками такого підприємства - а саме, відповідно до умов, визначених установчими документами.

 

 

Головний державний інспектор Управління

Держпраці у Полтавській області

Тетяна ЖОЛОБ

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора