A A A K K K
для людей із порушенням зору
Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Із сумісництва на основне місце роботи: переведення неможливе!

Дата: 26.10.2021 13:36
Кількість переглядів: 50

Питання стосовно можливості переведення сумісника на основне місце роботи постає досить часто. З 10.06.2021 р. воно стало більш актуальним у зв’язку зі зміною визначення поняття «основне місце роботи» у ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі ? Закон про ЄСВ). 

Основне місце роботи ? місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі (п. 12 частини першої ст. 1 Закону про ЄСВ).

1. Переведення між різними трудовими договорами: місія нездійсненна! 

КЗпП дозволяє працівнику укладати трудовий договір на одному або одночасно на декількох підприємствах, якщо інше не передбачене законодавством, колдоговором або угодою сторін (частина друга ст. 21 КЗпП). Тому працівники, крім основного трудового договору, можуть укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.

Однак трудовий договір на основному місці роботи й на роботі за сумісництвом ? це різні трудові договори, юридично між собою не пов’язані (лист  Мінсоцполітики від 28.09.2011 р. № 697/18/155-11). А переведення може здійснюватися тільки в рамках одного трудового договору.

2. Переведення можливе в разі зміни роботи, посади, спеціалізації, кваліфікації.

Переведення працівників регламентує частина перша ст. 32 КЗпП. У ній зазначено: «Переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника…».

Переведенням на іншу роботу вважається доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором (п. 31 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 р. № 9). Якщо ж посада і робота не змінюються, відповідно не може йтися і про переведення працівника.

3. Роботодавець має надати відомості  про трудову діяльність до Реєстру застрахованих осіб.

Починаючи з 10.06.2021 р. облік трудової діяльності працівників здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом про ЄСВ.

На реалізацію цієї норми роботодавці подають до Реєстру застрахованих осіб відомості про основне місце роботи та про трудову діяльність: про прийняття на роботу, присвоєння, зміну, позбавлення розряду, рангу, класу, звання, категорії, проходження стажування, переведення на іншу роботу, підстави звільнення.

Переведення ні із сумісництва на основне місце роботи, ні навпаки неможливе. Тому такий працівник має написати заяву про звільнення з роботи й далі вирішувати, чи буде він працювати на інших умовах на цьому ж підприємстві. Якщо так – укладається новий трудовий договір з іншими умовами праці. Обидва факти (звільнення та прийняття) роботодавець повинен відобразити у складі звітності з ЄСВ.

4. Недостовірні дані у звітності та Реєстрі застрахованих осіб.

Серед обов’язків платника єдиного внеску (роботодавця) ? подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника у складі звітності з ЄСВ. Якщо факт зміни сумісництва на основне місце роботи (чи навпаки) не буде відображений у звітності, то це свідчить про подання недостовірних даних. Також може постати питання про неподання повідомлення про прийняття працівників на роботу ? це питання перевіряють інспектори праці й застосовують фінансові санкції на підставі ст. 265 КЗпП.

5. Де е-лікарняний у разі переведення із сумісництва на основне місце роботи? 

А це розплата роботодавцю за непродуманий крок. Як відомо, е-лікарняні нині отримують роботодавці за основним місцем роботи.
Якщо ж у Реєстрі застрахованих осіб не відображено факту зміни статусу сумісника на основного працівника (через звільнення та прийняття), е-лікарняний можете довго чекати. Аж доки не виправите свою похибку. 
Тож варто добре подумати, перш ніж експериментувати з переведенням сумісників на основне місце роботи чи навпаки. Надто багато ризиків і негативних наслідків як для роботодавця, так і для працівника.

Головний державний інспектор Управління

Держпраці у Полтавській області

Т.ЖОЛОБ

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь