A A A K K K
для людей із порушенням зору
Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Сергій Карпенко: «Майбутнє українського агробізнесу – за сімейними підприємствами»

Дата: 07.10.2021 13:08
Кількість переглядів: 342

У приватному підприємстві «Картопля Полтавщини», здається, щасливо зійшлися минуле з сьогоденням та майбутнім.

Прізвище Карпенків давно стало знаковим для мешканців Ставкового, Бірок і навколишніх сіл. Як 23 роки тому, коли голова родини Сергій Григорович створював тут підприємство, докладаючи максимум зусиль, аби зробити життя людей кращим, так і тепер він продовжує віддавати всього себе роботі в сільському господарстві. Як результат – у цьому куточку Зіньківської громади вдалося не тільки зберегти все, надбане десятиліттями, а навіть примножити.

– У середині 1990-х років, коли почали розпайовувати колективні господарства, виробнича сфера стала занепадати. Ферми зазнавали краху, село поступово втрачало пульс. Відрадно те, що Сергій Карпенко разом зі своєю родиною розпочав підприємницьку діяльність саме в Ставковому. Своєю справою він займається з неабияким завзяттям, поступово передаючи діла синові, – зазначає староста Ставківського округу Володимир Баран.

Сам засновник господарства Сергій Григорович розповідає про справу свого життя з задоволенням і гордістю, ділиться секретами успіху, водночас періодично відповідає на важливі дзвінки по роботі та дає вказівки колегам.

Приватне підприємство «Картопля Полтавщини» обробляє близько 2 тис. га землі. За результатами господарювання посідає одні з перших місць у громаді та області. Вирощуванням картоплі Сергій Карпенко разом із дружиною Аллою займається вже понад 20 років.

– Коли люди бачать, який гарний урожай, то дивуються. Але секрет дуже простий – це наполеглива праця. Ми вирощуємо чимало сортів картоплі, серед них – «Гранада», «Родріга», «Ред леді», «Королева Анна», «Прада» та інші, – розповідає фермер.

На думку Сергія Григоровича, саме вони користуються найбільшим попитом, мають найкращі смакові якості та вважаються найбільш урожайними. Загалом нинішнього року картоплею було засаджено 12 га в Ставковому та 22 га в Бірках. Зібрати цього овочу планують близько 50 тонн з гектара. На сьогодні залишилося вибрати лише посадкову партію. Нам пощастило побувати на полі під час робіт, і аграрій із задоволенням продемонстрував урожай з одного куща – близько 20 великих картоплин.

Окрім картоплі, у сільськогосподарському підприємстві вирощують кукурудзу, соняшник, озиму пшеницю, капусту, столовий буряк, цибулю, виноград, черешні та горіхи.

Сергій Карпенко має двох дорослих дітей – доньку Мирославу, яка навчається в медичній академії, та сина Артема, який уже 10 років поспіль разом із батьком присвячує себе агрономії.

– Артем вирощує овочі, гібридну кукурудзу, займається виноградом. У мене свій виноградник, у сина – свій, – говорить Сергій Григорович.

Основна частина винограду вже пройшла реалізацію. Також Артем займається вирощенням цибулі, буряка, які йому вже вдалося продати. На черзі – збирання капусти «Агресор» із площі 1 га.

Сергій Карпенко вірить: майбутнє українського агробізнесу – за сімейними сільгосппідприємствами. Тож був безмірно щасливий, коли син теж захотів пов’язати життя з сільським господарством. Наразі Сергій Григорович поступово передає Артемові досвід управління підприємством «Картопля Полтавщини»:

– Мені б дуже хотілось, аби моя справа стала справжнім сімейним бізнесом, який треба зберегти, примножити й передати далі нащадкам із прізвищем Карпенко. Сподіваюся, що ми достойно з цим впораємося попри всі труднощі.

Син добре засвоїв батькові настанови й визначив для себе головний секрет господарювання: усі необхідні агротехнологічні операції треба робити своєчасно та якісно.

– Секрет нашого успіху полягає в тому, що ми, як і всі, знаємо, які роботи треба виконувати. Але найважливіше – зробити це вчасно, тоді, коли рослині це необхідно. Ідеальних технологій не буває, є лише чітке виконання вибраної. Усі процедури можна точно розписати на папері, але в одного господаря буде один результат, а в другого – зовсім інший. Основа успішної технології – це люди, які працюють у полі, – каже Артем.

Справлятися у справах господарства молодому агрономові допомагає його найголовніша цінність – родина: 5-річний син Ярослав та дружина Аліна. Вони підтримують та надихають батька й чоловіка. Можливо, через кілька десятків років саме Ярослав перейме аграрне діло від тата, як свого часу це зробив Артем.

Засновник ПП «Картопля Полтавщини» переконаний, що саме модель сімейного бізнесу є найбільш надійною та успішною. Тож завжди готовий допомагати своєму синові й давати мудрі та перевірені часом настанови.

Окрім того, підприємець вважає, що власний досвід у цій справі теж має велике значення. Тому тримає курс на впровадження інновацій, які допомагають господарству отримувати хороші результати.

Підприємство повністю оновило парк техніки. Тепер на його полях працюють сучасні трактори й комбайни, обприскувач, ґрунтообробна техніка, сівалки та багато іншого.

– Сільгоспвиробництво не стоїть на місці. Нам треба максимально витримувати технології, якщо хочемо одержувати високі врожаї. Хочеться завжди мати в себе в господарстві все нове й найкраще. Тому й закуповуємо багато сучасної техніки, – ділиться Сергій Григорович.

Аграрій пояснює, що в рослинництві ланцюжок усіх операцій слід регулярно й у потрібний момент складати докупи. Якщо запізнишся на день-два з посівом, обприскуванням чи збиранням врожаю, то вже не отримаєш очікуваного результату. Тому досвідчені агрономи, які працюють у підприємстві, постійно моніторять культури й негайно реагують на «польові форс-мажори». А в тракторній бригаді завжди стоїть справна техніка, у будь-який момент готова до роботи. До речі, ПП «Картопля Полтавщини» – єдине господарство в Зіньківській громаді, яке вносить фосфорні добрива. Вони значно насичують поживними елементами кореневу систему, підвищують врожайність і якість готової продукції.

– Найголовнішим у нашій роботі є хороше ставлення до людей. Від того, який колектив, які люди будуть поруч, безпосередньо залежить те, як функціонуватиме підприємство. Один у полі не воїн. Завжди маємо працювати командою, – говорить аграрій.

На сьогодні в господарстві Сергія Карпенка трудяться як досвідчені фахівці, так і молоді спеціалісти. Кожного з них він намагається максимально заохочувати за своєчасно та якісно виконану роботу. Сергій Григорович чудово розуміє, що кожен його працівник – на своєму місці. А ще говорить, що він абсолютно не суворий керівник. На його думку, очільник підприємства має вміти правильно мотивувати робітників. У господарстві «Картопля Полтавщини» є різні матеріальні стимули для колективу. Це теж важлива складова успіху.

Завжди по-доброму та шанобливо Сергій Карпенко ставиться й до своїх пайовиків, адже саме ці люди свого часу повірили йому та передали в користування землю.

– Сергій Григорович завжди намагається вирішити будь-яке питання невідкладно, аби люди не відчували незручностей. Не пам’ятаю, щоб ця родина відмовляла в допомозі, – пригадує Ставківський староста Володимир Баран.

Уміння швидко приймати рішення з будь-яких управлінських питань Сергій Григорович називає ще одним фактором успіху своєї справи, бо ні земля, ні люди не пробачать затримок чи тяганини. І навіть коли щодня доводиться справлятися зі стресовими ситуаціями, директор завжди шукає в собі сили заспокоїтися, зважити всі «плюси» й «мінуси» та зробити правильні висновки.

До речі, рослинництво – далеко не все, чим захоплюється Сергій Карпенко. На сьогодні в його господарстві вже є 150 овець породи «Дортер», кози бурської (м’ясної) породи, привезені з Дніпропетровщини, яких, аби «не схрещувалися», розділили: 11 перебувають у Ставковому, шість – у Бірках.

Красуються в мальовничому краї й два ставки Сергія Григоровича, про які він дбає, доглядає, щороку запускаючи туди рибку.

Навколишні краєвиди не залишать байдужим жодного мандрівника чи просто перехожого. Тож у майбутньому господар планує поставити тут «фінські» будиночки, аби кожен житель як нашої, так і інших громад мав змогу відпочити в цій гарній місцевості від рутинної роботи, побути на лоні природи, набратися енергії та сил.

Щиро бажаємо Сергієві Григоровичу, його великій дружній родині та підприємству «Картопля Полтавщини» процвітання й реалізації задуманого. Із таким ентузіазмом, натхненням та любов’ю до обраної справи їм усе неодмінно вдасться.

Немає опису.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора