Зіньківська громада
Полтавська область, Полтавський район

Як застосовувати нові зміни до Порядку розрахунку середньої зарплати №100

Дата: 21.09.2021 16:09
Кількість переглядів: 300

Мінекономіки роз'яснило основні моменти щодо застосування нових правил розрахунку середньої зарплати за Порядком №100 (лист від 10.09.2021 р. №4711-06/45145-07)

 Врахування премій

Згідно з частиною першою абзацу третього пункту 3 Порядку №100 премії (у тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані.

Тобто при обчисленні середньої заробітної плати всі види премій, у тому числі й за місяць, враховуються частинами шляхом додавання до заробітку працівника частини премії протягом тієї кількості місяців, за який вони нараховані (за місяць – місяць, за квартал – три місяці, за півріччя – шість місяців, за рік – дванадцять місяців тощо), починаючи з місяця їх нарахування.

Частиною другою абзацу третього пункту 3 Порядку №100 встановлено, що для врахування премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період необхідно до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додати частину, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.

Тобто для визначення частини премії, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати, необхідно суму нарахованої працівнику премії розділити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів в тому періоді, за який премія нарахована, та помножити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів в місяцях розрахункового періоду, до якого належить премія з урахуванням положень частини першої абзацу третього пункту 3 Порядку.

Порядок врахування премії при обчисленні середньої заробітної плати, зазначений у листі, правильний.

 Включення несвоєчасно нарахованих доплат 

Абзацом другим пункту 3 Порядку №100 встановлено, що суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань зі заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт.

Тобто всі виплати, які враховуються при нарахуванні середньої заробітної плати, за винятком премії та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, належать до тих місяців, за який вони нараховані. Положення Порядку передбачають особливий порядок врахування лише премій та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період.

Отже, у випадку несвоєчасного нарахування доплати за роботу у нічний час, надурочний час, за роботу у святковий (неробочий) день тощо донараховані суми складових заробітної плати мають бути віднесені до заробітку тих місяців, за який вони мали бути нараховані. При цьому, якщо місяці, за які проводилося донарахування, входили до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати, то необхідно здійснити перерахунок середньої заробітної плати з урахуванням донарахованих сум складових заробітної плати.

 Перерахунок нарахованих відпускних за період з 12 грудня 2020 року по 3 вересня 2021 року

Постанова КМУ від 01.09.2021 р. №917 «Деякі питання обчислення середньої заробітної плати» (далі – Постанова №917) опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» №170 від 04.09.2021 року. Отже, норми Постанови №917 слід застосовувати з дня офіційного опублікування, а саме з 04.09.2021 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови №917 працівникам, яким у період з 12.12.2020 р. до набрання чинності цією постановою обчислення середньої заробітної плати було здійснено відповідно до постанови КМУ від 08.02.1995 р. №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» без врахування нарахованих у цьому періоді премій та виплат за підсумками роботи за певний період, протягом трьох місяців після набрання чинності цією постановою здійснюється перерахунок середньої заробітної плати з урахуванням пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого зазначеною постановою.

Тобто працівникам, яким у період з 12.12.2020 р. до набрання чинності Постанови №917 обчислення середньої заробітної плати було здійснено без врахування нарахованих у цьому періоді (з 12.12.2020 р. по 03.09.2021 р. включно) премій та виплат за підсумками роботи за певний період, протягом трьох місяців після набрання чинності Постанови №917 повинні здійснити перерахунок середньої заробітної плати з урахуванням редакції пункту 3 Порядку, яка була чинна на час настання події (на час розрахунку середньої заробітної плати).

 Нарахування відпускних до 3 вересня з датою відпусток після цієї дати

Оскільки положення Постанови №917 слід застосовувати з дня офіційного опублікування, а саме з 04.09.2021 року, то у випадках, коли дата початку події, з якою пов'язаний розрахунок середньої заробітної плати, відбулася до 03.09.2021 (включно) застосовуються положення Порядку без змін, внесених Постановою №917. При цьому, якщо працівникові надається частина невикористаної відпустки, яку було подовжено у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, датою початку події є дата подовження відпустки.

 

Головний державний інспектор Управління

Держпраці у Полтавській області                                                     Тетяна ЖОЛОБ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора